Rotaslietas- Kāpēc mums tās jāvelk?

Mēs sevi esam rotājuši un pušķojuši cauri gadsimtu gadsimtiem, sākot no dzīvnieku zobiem, kauliiem, spalvām, gliemežvākiiem un ar niedrēm rotāti cilvēku ķermeņi, mūsu senču veidotie un glabātie dārgakmeņi glabājas muzejos vēl šodien. Mēs rotaslietas izmantojam ļoti dažādi un tie ir ļoti atšķirīgi, gan gatavoti no zelta un dimantiem, gan metāla un krāsoti. Tas bieži vien parāda cilvēka ekonomisko stāvokli.

Kāpēc gan mēs rotājam sevi? 1940. gadā amerikāņu psihologs Abrahams Maslovs nāca klajā ar “vajadzību hierarhiju” – piramīda ar pamatni uz fizioloģiskajiem faktoriem seko- drošība, mīlestība, pašcieņa un pašrealizācija piramīdas pašā galā.
Ja mēs skatāmies uz juvelierizstrādājumu, bižutēriju caur Maslova lēcu, tad valkātājs nonāks pie augstākajām vajadzībām. Piemēram, “mīlestības un piederības”, rotaslietas var tikt izmantotas, lai piesaistītu kaut kam. Šādā veidā parāda bagātību, dāvina dāvanas (Valentīna diena, dzimšanas diena). Tas var būt arī, lai parādītu piederību kādai grupai. Mūsdienās tas varētu būt kā paraksta spiedogs, saderināšanās gredzeni, vai pat “labākā drauga” kaklarota, agrāk rotaslietām bija citādāka nozīme.

Ar psiholoģiskajām vajadzībām var atspoguļot pagātnes faktu, jo vairāk bija cilvēks rotājies, jo bagātāks tas bija. Ja jums bija daudz gleznas, tad varēja noprast, ka esat tas kas dod un tam kuram ir parādā. Skaidrs ka rotaslietas ir sava veida pašizpausme. Vai tā ir maiga ķēdīte ap kaklu vai kaklasaite, aksesuārus mēs izvēlamies, lai nodotu sava veida ziņu apkārtējiem.
Cits stāsts ir par sabiedrības attieksmi par rotaslietu nēsāšanu vīriešiem. pēdējos 200 gados rotaslietas ir bijušas aktuālas sievietēm.Tagad daudzi vīrieši nēsā aproču pogas, rokas ķēdītes, kakala ķēdes. Tagad vīrieši pērk galvaskausu gredzenus pa 3000Eur un citas dārgas rotas. Jā, tagad šādām rotām ir sava vīriešu nodaļa.
Kāpēc tā notiek? Mūsdienās cilvēki cenšas cīnīties pret kaut kādiem dalītiem uzskatiem.
Ar šīm rotām mēs to varam parādīt, protams ir sievišķīģais un vīrišķīgais, tas nekur nepazūd.

Kā Eimija Kudija skaidro ”mēs rādam ne tikai to, kā citi mūs redz, bet, kā mēs redzam sevi, mūsu prāti var mainīt viedokli, mūsu darbības var mainīt uzvedību, un mūsu rīcība var izmainīt mūsu rezultātus.”

Kā mēs nolemjam valkāt rotaslietas? Valkājot rotaslietas mēs parādam kā jūtamies? Ja kaklarotu uzdāvina labākais draugs, tad mums tas patīk un ar lielu prieku un laimi to nēsājam. Šī rota atgādinās siltas sajūtas. Valkājiet gredzenus, auskarus, kaklarotas kas liek justies jums fantastiski.
Rotas kas padara tevi labāku ir īpašas un īpaši sargājamas arī tās, kuras esi pircis pa 1 Eur, 5Eur vai 1000Eur, arī tās par kurām ir ņemts ātrais kredīts! Rotaslietas var būt kā ” drošības saliņa”, mantojums no vecmammas šūplādes ir reizēm daudz vērtīgāks kā savrupmāja uz kādas salas. Bet vērtību noteikti tas cilvēks kam tas būs dārgs. Jo citam tas var būt tikai metāla gabals visā lādē. Statistika rāda, ka jaunāka gada gājuma cilvēki mazāk novērtē senatnes mantojumus neka vecāka gājuma cilvēki. Cilvēkiem kara gados bija mazākas iespējas kaut ko iegūt nekā tagad rotaslietas, juvilieristrādājumi stāk ik stūra. Būsim skaisti un nēsāsim rotas kas mūs iepriecina, arī tās par kurām varētu rakstīt patiesi biezu vēstures grāmatu! Ne tikai vecmammas būs ļoti preicīgas bet arī tava sirds būs siltumā, jo tām piemīt patiesi liels spēks.

Rotā sevi un savu dvēseli!